"W żadnym innym okresie życia poza dzieciństwem człowiek nie poznaje szybciej i zachłanniej, w żadnym nie wzrasta intensywniej w sensie dzielenia się obowiązkami i działania. Dziecko ma chęć i możliwość robić coś we współpracy z innymi, współdziałać z innymi dziećmi w celach konstruowania i planowania oraz pragnie czerpać jak najwięcej od nauczycieli i gorliwie naśladować idealne wzory"
(E. Erickson)
Przedszkole nr 3 w Świeciu położone jest w dzielnicy zwanej Przechowem przy głównej trasie komunikacyjnej naszego miasta. Otoczone jest pięknym, zielonym ogrodem, który zachęca dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i obserwacji przyrodniczych.
Przedszkole mieści się w zabytkowym budynku wolnostojącym, trzykondygnacyjnym przeznaczonym tylko na parterze na potrzeby placówki oraz na piętrze znajdują się mieszkania lokatorskie. W skład przedszkola wchodzą następujące pomieszczenia
Szatnie, cztery sale dziecięce, duża przestrzenna łazienka dziecięca, pomieszczenie biblioteczne, kuchnia z zapleczem gospodarczym i socjalnym, pomieszczenia administracyjne.
Przedszkole istnieje od 1949 roku. Organem prowadzącym jest Urząd Miasta w Świeciu , a nadzór pedagogiczny sprawuje Kujawsko – Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy .
Dyrektorem przedszkola od dnia 01.09.2002 r. jest mgr Aleksandra Marchlewicz.
Przedszkole nr 3 jest placówką publiczną :
• prowadzi nieodpłatną działalność wychowawczo - dydaktyczną i opiekuńczą w zakresie wychowania przedszkolnego,
• dokonuje rekrutacji w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
• zatrudnia nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie zawodowe .
Przedszkole promuje zdrowy styl życia , panuje tutaj życzliwa i twórcza atmosfera pracy, Przedszkole rozwija talenty i zainteresowania dzieci.
Przedszkole ma własne tradycje, co podkreśla jego odrębność i specyfikę. Placówka ma swoje imię oraz kalendarz imprez, księgę sukcesu, kronikę przedszkolną, gazetkę „Opowiastki Białego Łabędzia”
W naszym przedszkolu pracujemy na programie wychowania przedszkolnego „Nasze przedszkole” „ Dziecięca matematyka” E.Gruszczyk – Kolczyńskiej; programie rozwoju poznawczego „ Klucz do uczenia się” Dzieci poznają prawa człowieka poprzez program „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” Ułatwiamy maluchom start poprzez realizację autorskiego programu adaptacyjnego „Będę przedszkolakiem”. Nadrzędnym celem naszej placówki jest wychowanie ekologiczne , które realizujemy w oparciu o własne programy „ Rosnę zdrowo, bo od najmłodszych lat szanuję przyrodę wokoło „ „Mały ekolog” .
W ramach edukacji ekologicznej od najmłodszych lat zaszczepiamy w wychowankach dbałość o środowisko naturalne poprzez zbiórki makulatury, zużytych baterii i puszek aluminiowych (efektem tych działań są liczne nagrody w konkursach) Cała społeczność przedszkolna włącza się w akcje charytatywne organizując zbiórkę na rzecz Domu Dziecka w Bąkowie oraz zbierając nakrętki na sprzęt rehabilitacyjny dla dzieci. Uczestniczymy w wielu wydarzeniach artystycznych , sportowych , rekreacyjnych i edukacyjnych na terenie własnej placówki , a także naszego miasta i regionu . Dzieci w ciągu roku szkolnego mają możliwość obejrzenia przedstawień teatralnych w wykonaniu profesjonalnych aktorów jak i również pracowników przedszkola, biorą udział w koncertach muzycznych .
Nauczyciele monitorują indywidualny rozwój każdego wychowanka w czasie systematycznych obserwacji, prowadzonych w celu zapewnienia najlepszych warunków do osiągnięcia sukcesów rozwojowych. Proces wspomagania rozwoju i edukacji dziecka zmierza do osiągnięcia przez nie gotowości do podjęcia nauki w szkole. Przedszkole bada tę gotowość i w zależności od wyników badania prowadzi zajęcia wspomagające i korygujące rozwój dziecka, a także udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także umożliwia rozwój zainteresowań i talentów dzieci.
Nasze zasady są następujące:
- Zaspokajamy potrzeby dziecka.
- Organizujemy jego aktywność.
- Indywidualizujemy oddziaływania w zależności od potrzeb i możliwości dziecka.
- Organizujemy środowisko umożliwiające nabywanie kompetencji społecznych przez dziecko.
- Integrujemy proces wychowania i edukacji.
Przedszkole respektuje zasady zrównoważonego rozwoju w aspektach: przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym i kulturowym. Propaguje dbałość o zdrowie oraz zachowania przyjazne przyrodzie. Dzieci wdrażane są do troski o własne zdrowie i aktywności ruchowej oraz poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, uczą się ją rozumieć, kochać i szanować, a także korzystać z jej zasobów dla własnego zdrowia i zaspokojenia potrzeb. Przedszkole rozwija kompetencje społeczne dzieci, uczy współdziałania i prowadzi planowy proces wychowawczy oparty na wartościach. Dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Katalog wartości obejmuje: dobro, piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, szacunek, zdrowie, przyrodę, ojczyznę. Kadra pedagogiczna kształtuje tożsamość narodową i regionalną wychowanków, a także poczucie przynależności do wspólnoty europejskiej. Ponadto placówka rozwija zainteresowania i uzdolnienia dzieci, doskonali kompetencje poznawcze wychowanków. Oferuje zajęcia dodatkowe zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami dzieci oraz rodziców. Wykaz zajęć jest ustalany na początku każdego roku po konsultacjach z rodzicami.
W przedszkolu nasz dzień zaczyna się od:
Przed śniadaniem
zabaw dowolnych służących realizacji pomysłów dziecięcych, zabaw integrujących grupę, ćwiczeń ogólno rozwojowych, rozmów kierowanych na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci,
O godzinie 8:15 - I śniadanie
dziecko wyraża przekonanie o ważnym znaczeniu racjonalnego odżywiania się dla jego zdrowia.
dziecko uczy się kultury bycia przy stole.
Od godziny 8:45 - 10:00
realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą,
zajęcia edukacyjne wyzwalające aktywność dzieci w rożnych sferach rozwoju,
realizacja programów innowacyjnych opracowanych przez nauczycieli,
O godzinie 10:00 - II śniadanie
Od godziny 10:15
zabawy na świeżym powietrzu,
spacery, zabawy dowolne, gry i zabawy organizowane i inspirowane przez dzieci,
O godzinie 11:30 - obiad
Od godziny 12:00 - 13:15
zabawy o nieznacznym ruchu
zabawy dydaktyczne, ćwiczenia graficzne,
utrwalanie wierszy i piosenek,
zabawy dowolne w sali lub na świeżym powietrzu,
zajęcia dodatkowe,
O godzinie 13:15 - podwieczorek
Od godziny 13:30 - 16:00
spacery zabawy na świeżym powietrzu
kontakty indywidualne z dziećmi,
zabawy wynikające z zainteresowań dzieci,
czynności porządkowe,
kontakty indywidualne z rodzicami.
następna strona